MEDLINE Veritabanının Tanımı, Kapsamı, Özellikleri

MEDLINE Veritabanının Tanımı, Kapsamı, Özellikleri
30 Nisan 2020 No Comments Genel docent

MEDLINE, yaşam bilimlerindeki biyomedikal konsantrasyonu olan dergi makalelerine 25 milyondan fazla referans içeren ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinin (NLM) önde gelen bibliyografik veritabanıdır. MEDLINE’ın ayırt edici bir özelliği, kayıtların NLM Tıbbi Konu Başlıkları ile endekslenmesidir . MEDLINE, 1964 yılında kurulan MEDLARS (MEDical Literature Analysis and Retrieval System) adlı çevrimiçi muadilidir .

Dergilerin büyük çoğunluğu NIH hibe başvurularını gözden geçiren komitelere benzeyen dışarıdan uzmanların NIH tarafından onaylanmış bir danışma komitesi olan Literatür Seçimi Teknik İnceleme Komitesi’nin ( LSTRC ) önerisine dayanarak MEDLINE için seçilir . Bazı ek dergiler ve bültenler NLM tarafından başlatılan incelemelere, örneğin tıp tarihi, sağlık hizmetleri araştırması, AIDS, toksikoloji ve çevre sağlığı, moleküler biyoloji ve tamamlayıcı tıp gibi NLM veya diğer NIH bileşenleri için özel öncelikler temelinde seçilmektedir. Bu incelemeler genellikle bir dizi NIH ve dışarıdaki uzmanlarla veya bazı durumlarda NLM’nin özel işbirliği düzenlemelerine sahip olduğu veya sahip olduğu harici kuruluşlarla istişareyi de içerir .

MEDLINE, NLM Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI) tarafından sağlanan Entrez serisi veritabanlarının bir parçası olan PubMed ‘ in birincil bileşenidir .

Zaman kapsamı: MEDLINE, 1966’dan günümüze yayınlanmış literatürü ve o dönemden önce seçilmiş literatürü içerir. O dönem için kapsamlı olmayan 1966 öncesi alıntılarla ilgili kapsam bilgileri için OLDMEDLINE Verilerine bakın .

Kaynak: Şu anda, dünya çapında yaklaşık 40 dilde 5.200’den fazla dergiden alıntılar; eski dergiler için yaklaşık 60 dil.

Güncellemeler:  Alıntılar PubMed’e haftanın 7 günü eklenir. Örneğin 2018 yılında MEDLINE’a 904.636’dan fazla alıntı eklendi . NLM, sadece makaleleri dizine eklemek için kullanılan yeni bir Tıbbi Konu Başlıkları (MeSH) kelime dağarcığına geçiş yaparken güncellemeler Kasım ayında iki hafta süreyle askıya alındı .

Geniş konu kapsamı: MEDLINE’ın konu kapsamı, sağlık uzmanları ve temel araştırma ve klinik bakım, halk sağlığı ile ilgilenen diğer kişiler tarafından ihtiyaç duyulan yaşam bilimleri, davranış bilimleri, kimya bilimleri ve biyomühendislik alanlarını kapsayan biyomedikal ve sağlıktır. Sağlık politikası geliştirme veya ilgili eğitim faaliyetleri de buna dahildir. MEDLINE ayrıca biyoloji, çevre bilimi, deniz biyolojisi, bitki ve hayvan bilimi, biyofizik ve kimya gibi biyomedikal pratisyenler, araştırmacılar ve eğitimciler için hayati önem taşıyan yaşam bilimlerini de kapsar. Yaşam bilimlerinin kapsamının bu şekilde artması 2000 yılında başlamıştır.

MEDLINE kapsamındaki yayınların çoğu bilimsel dergilerdir; NLM geniş kullanıcı topluluğunun belirli bölümleri için yararlı olduğu düşünülen nadir gazete, dergi ve bülten de dahildir. 2010 veya sonrasında yayınlanan alıntılar için %40’tan fazlası ABD’de yayınlanan alıntılanmış makaleler içindir. Yaklaşık% 93’ü İngilizce olarak yayınlanmıştır ve yaklaşık% 85’inde makalelerin yazarları tarafından yazılmış İngilizce özetler bulunmaktadır .

Kullanılabilirlik: MEDLINE, PubMed’in ( //pubmed.gov ) birincil bileşenidir ; PubMed’e bir bağlantı NLM ana sayfasında bulunur ( //www.nlm.nih.gov ). MEDLINE/PubMed aramasının sonucu, dergi makalelerine yapılan atıfların (yazarlar, başlık, kaynak ve çoğu zaman bir özet dahil) ve ücretsiz elektronik tam metin kullanılabilirliğinin bir göstergesidir. Arama ücretsizdir ve kayıt gerektirmez.

Giderek artan sayıda MEDLINE alıntısı, PubMed Central’ da arşivlenen makalenin ücretsiz tam metnine veya diğer sitelere bir bağlantı içerir. Ayrıca, birçok MEDLINE başvurusundan, yayıncının erişim gereksinimlerine bağlı olarak makalenin tamamını istemek veya görüntülemek için yayıncının Web sitesine veya başka bir tam metin sağlayıcıya bağlayabilirsiniz. 

MEDLINE verilerine erişim, veritabanını NLM’den indiren kuruluşlar tarafından geliştirilen hizmetler ve ürünlerle de kullanılabilir . Çeşitli MEDLINE servislerine erişim genellikle tıp kütüphanelerinden, birçok halk kütüphanesinden ve ticari kaynaklardan elde edilebilir.

NLM tarafından sunulan bir diğer hizmet olan MedlinePlus , tüketici odaklı sağlık bilgileri sağlar. Sağlık tüketicileri, arama sonuçlarını sağlık hizmetleri sağlayıcılarıyla tartışmaya teşvik edilir.

Tags

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×