ÜNİVERSİTELERARASI KURUL’UN DOÇENTLİK SINAVINI YILDA ÜÇ VEYA DAHA FAZLA DEFA YAPABİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

ÜNİVERSİTELERARASI KURUL’UN DOÇENTLİK SINAVINI YILDA ÜÇ VEYA DAHA FAZLA DEFA YAPABİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
17 Nisan 2020 No Comments Genel docent

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan yasa teklifi, TBMM’de kabul edilerek 17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan değişiklikle Doçentlik başvuruları Üniversitelerarası Kurulca belirlenen takvime göre yılda en az iki kez yapılacağı ifade edilerek sınavın yılda üç veya daha fazla yapılmasının önü açılmıştır.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 24. Maddesinde yer alan “Doçentlik sınavı, Üniversitelerarası Kurulca yılda iki kere yapılır.” ve Doçentlik Sınav Yönetmeliğinin 4. Maddesinde yer alan “Üniversitelerarası Kurul başka bir tarih belirlemedikçe doçentlik başvurusu, yılda iki kez olmak üzere Mart ve Ekim aylarının on beşinci günü başlayıp, en geç ilgili ayın son çalışma günü mesai saati bitimine kadar devam eder.” Yönünde yer alan hüküm gereği Doçentlik Sınavı Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından yapılan Doçentlik Sınavı yılda iki defa gerçekleşmekteydi.

Tags

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×