Ankara İdare Mahkemesi Etik Komisyon Kararının Hukuka Aykırı Olduğuna İntihal Fiilinin Gerçekleşmediğine Karar Verdi. 3 Şubat 2020

Ankara İdare Mahkemesi Etik Komisyon Kararının Hukuka Aykırı Olduğuna İntihal Fiilinin Gerçekleşmediğine Karar Verdi. 3 Şubat 2020
5 Mart 2020 No Comments Genel docent

Müvekkilimizin doçentlik sınavına yaptığı başvuruda jürinin üyesinin adayın bilimsel araştırma ve yayın ettiğine aykırı davrandığı iddiaları üzerine iddialar incelenmek üzere Etik Komisyona gönderilmiştir. Etik Komisyon Müvekkilimin intihal fiilini işlediğine karar vermiş ve akabinde ÜAK Müvekkili başarısız sayılmıştır. Kararın iptali istemiyle Akademik Hukuk ve Danışmanlık Ofisi tarafından dava açılmıştır.

Mahkeme tarafından alınan kararda atıf kuralları konusunda yeterli itinayı göstermediğini, dolayısıyla özensizlik yaptığı kabul edilse bile söz konusu kaynaklara atıf yapmasının yeterli olduğunu, bu durumun intihal eylemi kapsamında düşünülemeyeceğini kararın hukuka aykırı olduğu tespit etmiş ve dava konusu işlemi iptal etmiştir.

Sonuç olarak karar ivedilikle Üniversitelerarası Kurula ulaştırılmış, gerekli görüşmeler sağlanmış ve doçentlik başvurusu yapan hocamızın haklarının zayi olması engellenmesi için bütün önlemler alınmıştır.

Tags

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir